صفحه اصلی / آموزشی / به نظر شما چه مواردی جزو مهم‌ترین نکات خرید درایو (اینورتر) هستند؟

به نظر شما چه مواردی جزو مهم‌ترین نکات خرید درایو (اینورتر) هستند؟

 

بل از بررسی نکات خرید درایو (اینورتر)، بهتر است ابتدا به صورت مختصر با این تجهیز آشنا شویم. راه اندازی یک موتور AC نیاز به جریان راه اندازی بیشتری نسبت به جریان نامی‌موتور دارد. همین امر باعث افت ولتاژ و صدمه به تجهیزات حساس می‌شود. درایو یا اینورتر این افت ولتاژ ناشی از جریان راه اندازی بالا را کاهش می‌دهد. یکی از معایب در سیستم‌هایی که استپ و استارت مکرر دارند، عمر کوتاه تجهیزات است. درایو موتور به طور قابل توجهی جریان راه‌اندازی را کاهش، و در نتیجه عمر موتور را افزایش می‌دهد و ضرورت چرخش موتور را به حداقل می‌رساند. از مزایای درایو فرکانس متغیر می‌توان به: صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کنترل و کاهش جریان راه‌اندازی، کنترل سرعت و گشتاور و توقف کنترل شده اشاره کرد.

درایو فرکانس متغیر یا اینورتر، مصرف انرژی را به ویژه در بارهای شامل فن و پمپ کاهش می‌دهد و سرعت فن را کم می‌کند. در نتیجه این تجهیز می‌تواند توان مورد نیاز کارکرد موتور را کاهش دهد. لازم به ذکر است که به نصف رساندن سرعت فن با درایو، مقدار اسب بخار مورد نیاز را با ضریب هشت کاهش می‌دهد. زیرا قدرت فن با مکعب سرعت فن متناسب است. بسته به اندازه موتور، صرفه جویی در مصرف انرژی می‌تواند هزینه درایو را در کمتر از دو سال پرداخت کند. به همین جهت استفاده از درایو در کاربرد‌هایی که استپ و استارت متوالی دارند توصیه می‌شود. هم چنین کنترل در هنگام توقف، فرسودگی و استهلاک تجهیزات را به حداقل می‌رساند. از آنجا که می‌توان فازهای خروجی را به صورت الکترونیکی تغییر داد، درایو نیاز به یک استارت معکوس را برطرف می‌کنند.

نکات خرید و انتخاب درایو یا اینورتر انتخاب یک درایو متناسب با کاربرد مد نظر شما از اهمیت زیادی برخوردار است. پارامتر‌های زیادی در این امر دخیل هستند و باید نکاتی را برای انتخاب و خرید درایو یا اینورتر ، در نظر گرفت. قبل از این که به بررسی نکات خرید درایو (اینورتر) بپردازید، بهتر است اطلاعات اولیه موتور و سیستم را که به شما در انتخاب درایو مناسب کمک می‌کند، جمع آوری کنید. این اطلاعات را می‌توان در Name plate یا پلاک موتور یافت که تعدادی از آن‌ها را در ادامه نام می‌بریم:

مقدار آمپر بار کامل Full Load Amps (FLA)

اسب بخار (Horsepower)

ولتاژ دور در دقیقه (RPM)

فاکتور خدمات ( سرویس‌دهی )

موتور (SF) Service Factor

چپگرد یا راستگرد بودن

موتور سایر اطلاعات مختص سیستم و کاربرد مد نظر شما خواهد بود مانند:

نوع بار (گشتاور ثابت یا گشتاور متغیر)

دامنه سرعت و روش کنترل

  • نیازهای ویژه محفظ

در تصویر زیر، نمونه‌ای از پلاک یک الکتروموتور نشان داده شده است:

جمع آوری این اطلاعات، به انتخاب و مقایسه درایوهای مختلف کمک خواهد کرد. که در نهایت انتخاب بهترین درایو فرکانس متغیر (VFD) برای نیازهای شما آسانتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.