صفحه اصلی / آموزشی / سیم چیست و چه تفاوت هایی با کابل دارد؟ + جدول تفاوت های سیم و کابل

سیم چیست و چه تفاوت هایی با کابل دارد؟ + جدول تفاوت های سیم و کابل

 

سیم و کابل  نقش بسزایی در زندگی روزمره ما دارند. از سیم کشی خانه گرفته تا پخش کننده‌ی MP3 در همه جای زندگی ما کاربرد دارند. سیم و کابل، از اصطلاحات پرکاربرد در صنعت برق هستند اما اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند. زیرا مشابه هستند.

در یک میدان الکتریکی، سیم‌ها و کابل‌ها به طور عمده برای انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر طراحی شده‌اند. اما در واقع کاملا با هم متفاوت هستند و سیم و کابل را نمی‌توان به جای یکدیگر به کار برد.

قبل از بیان تفاوت‌های بین سیم و کابل‌ها، بهتر است که با مفهوم سیم و کابل آشنایی پیدا کنید:

سیم چیست؟

سیم از دو بخش‌هادی و عایق تشکیل شده است.‌هادی الکتریسته برای انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه ی دیگر می‌باشد. که عموما از مس یا آلومینیوم به دلیل هدایت بهتر جریان نسبت به سایر فلزات ساخته می‌شود. عایق از مواد پلاستیکی (عموما PVC) است که به صورت یک لایه روی‌هادی روکش می‌شود.

سیم‌ها بر‌اساس قطر (بر حسب میلی متر مربع) اندازه‌گیری می‌شوند. برای مثال سیم‌هایی با قطر ۱۰ یا ۲۰ میلی متر مربع در کاربردهای مسکونی استفاده می‌شوند. به خاطر داشته باشید سیم‌ها با قطر بزرگتر جریان بیشتری دارند و با سوختن فیوز ممکن است به لوازم خانگی آسیب برسانند. سیم‌ها معمولا برای انتقال سیگنال‌های الکتریکی و مخابراتی استفاده می‌شوند.

در یک دسته‌بندی کلی، سیم،ها را می،توان به انواع زیر تقسیم کرد:

 

  • سیم افشان
  • سیم نیمه افشان
  • سیم مفتولی

 

کابل چیست؟

دو یا چند رشته‌هادی که از محیط اطراف خود عایق شده باشد کابل نامیده میشود. معمولترین فلز مورد استفاده به عنوان‌هادی سیم و کابل‌ها مس و آلومینیوم با خلوص بالا می‌باشد. کابل‌ها عمدتا جهت انتقال نیرو، سیگنال‌های الکتریکی و مخابراتی استفاده می‌شوند. کابل‌ها انواع زیادی دارند و برای هر کاربرد باید از کابل مناسب استفاده کرد.

از انواع کابل‌ها می‌توان به دسته‌بندی ‌های زیر اشاره کرد:

  • کابل افشان
  • کابل زمینی
  • کابل مخابراتی
  • کابل فیبر نوری
  • کابل کواکسیال

 

تفاوت سیم و کابل چیست ؟

حال که فهمیدیم سیم چیست ، به بیان تفاوت‌های بین سیم و کابل می‌پردازیم:

به طور کلی می‌توان گفت سیم یک تک رساناست در حالی که کابل از دو یا چند‌هادی عایق بندی شده تشکیل شده است.

گرچه هم سیم و هم کابل از‌هادی مشترکی برای انتقال جریان الکتریکی ساخته شده9اند (مس یا آلومینیوم) ، اما یک تفاوت اساسی بین سیم و کابل این است که سیم تنها از یک رشته‌هادی ساخته شده که با لایه ای از عایق پوشیده شده است.

در نتیجه اگر فقط یک‌هادی وجود داشته باشد و یا چندین‌هادی که از یکدیگر عایق نشده باشند در دسته بندی سیم قرار می‌گیرد. در حالی که کابل از دو یا چند‌هادی عایق بندی شده، تشکیل شده است که به هم تابیده شده‌اند.

به عبارتی دیگر کابل از مجموع چند رشته سیم تشکیل شده است و این یکی از تفاوت‌های اصلی سیم و کابل است.

کاربرد‌های سیم و کابل نیز با هم متفاوت است و در موارد مختلف باید از سیم یا کابل متناسب با کاربردش استفاده شود. سیم برای انتقال برق، تحمل بار‌های مکانیکی، انتقال سیگنال‌های مخابراتی و در سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌شود.

کابل برای انتقال نیرو، سیگنال‌های مخابراتی و انتقال برق کاربرد دارد.

در جدول زیر، تفاوت‌هایی که میان سیم و کابل وجود دارد، به صورت دسته‌بندی شده، بیان شده است:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.